چاپ این برگه

درباره طرح اندیشه مطهر

 باسمه تعالی

این صفحه صرفا در مورد طرح خاص و ویژه مطالعاتی سایت مرکز بیان شده و در مورد ضرورت ها و اهداف و علل مطالعه کتب شهید مطهری به این نوشته و سایر نوشته ها حول چرایی مطالعه کتب شهید مطهری ره مراجعه نمایید.

با توجه به اینکه این سایت از ابتدا برای یکی از کانون های ترویج اندیشه های شهید مطهری شکل گرفت و سپس از آن منفک و به صورت مستقل کار خود را ادامه داد، طرح اندیشه مطهر به صورت حضوری برای اندیشه جویان آن کانون، به اجرا در می آمد. لذا موارد عنوان شده در ذیل، شامل طرح حضوری می باشد و در طرح غیرحضوری، که بصورت مجازی انجام می گردد، محدودیت زمانی و مکانی برداشته می گردد. آنچه ما در قسمت حضوری این طرح برنامه ریزی و اجرا می کردیم به این شرح بوده است:

سوال: طرح اندیشه مطهر چیست و چه قسمت هایی دارد؟

این طرح، بعنوان طرح اصلی مطالعاتی بلند مدت مرکز، در سطح یک به اجرا در می آید که شامل ۶ مورد زیر است:

    ۱- مقرری های دقیق مطالعه هفتگی

در این طرح بر اساس سیر مطالعاتی، مقرری های مطالعه و مباحثه بصورت صفحه ای مشخص شده است. این سیر، به صورت موضوعی از بحث آزادی معنوی شروع و به مباحث پیچیده تر وارد می شود. هر اندیشه جو، پس از ثبت نام ملزم است میزان صفحات مشخص شده را مطالعه کرده، و از آن نکته برداری کند. عزیزان می توانند لیست مقرری ها را از اینجا دانلود فرمایند.

    ۲- مباحثات زمان بندی شده

هر اندیشه جوی شرکت کننده در طرح، ملزم است متناظر با هر مقرری، در جلسه مباحثه ای شرکت کند. هدف از این کار، تفکر و تعمق در مطالب مطالعه شده و تونایی اظهار نظر و بحث منطقی با زمینه اسلامی و نیز طرح شبهات جدید است. این مباحثات به صورت هفتگی، در دانشگاه برگزار می گردد و شخصی کارآمد به عنوان سرگروه مدیریت جلسه را به عهده می گیرد. هر گروه ۶ یا ۷ نفر می باشد که زمان آن اطلاع رسانی شده و اعضا در مکان مناسب گرد هم جمع می آیند. در این جلسات حضور و غیاب انجام و سوالات و شبهاتی که پاسخ داده شده یا بدون جواب مانده است به کانون منعکس خواهد شد.

    ۳- کلاس های رفع اشکال

بنا به مقتضیات، هر چند هفته، یک کلاس رفع اشکال برگزار می گردد و استادی دعوت شده و مشکلات و سوالات اعضای جلسات را پاسخ می دهد. حضور در این جلسات نیز الزامی بوده و جزء سابقه افراد محسوب می شود.

    ۴- بهره گیری از فایلهای صوتی و متنی

اندیشه جویان در این طرح علاوه بر مطالعه ای که می کنند و نکته ها و یادداشت هایی که برای کانون ارسال می نمایند، تا جایی که امکان دارد از فایل های صوتی سخنرانی های استاد نیز بهره می برند. اهمیت درک لحن استاد در سخنرانی ها و بیانات و نکاتی که از آنها استخراج می شود، بعنوان یک فعالیت تکمیلی مهم تلقی می گردد. نرم افزارهای مرتبط نیز در این زمینه مفیدند.

    ۵- پشتیبانی مجازی و اینترنتی

علاوه بر فعالیت های گفته شده، از فضای مجازی نیز بهره گرفته می شود و مباحثات و سوالات و شبهه ها در آن قسمت مطرح و به بحث گذارده خواهد شد. نتابج مباحثات به صورت پاسخ به پرسش ها در سایت قرار می گیرد. همچنین صوت و متن هر مقرری در آن مکان قرار داده می شود.

    ۶- آزمون های منظم و اعطای مدرک

در انتهای هر چند مقرری، با توجه به سیر مطالعاتی، امتحان صورت خواهد گرفت و در کارنامه اندیشه مطهر ثبت خواهد گشت. در انتهای سطح نیز، آزمون پایانی خواهد بود که موفقیت در آن، شرط قبولی در سطح اول و شروع سطح دوم طرح و نیز دریافت مدرک سطح یک می باشد. اعتبار مدرک اعطایی کانون اندیشه مطهر، وابسته به دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز است. قابل ذکر است امتحان های کانون به صورت آنلاین برگزار می شود و اندیشه جو برای شرکت در آنها نیاز به ثبت نام در سایت نیز دارد.”

665

توجه مهم:

مرکز مطالعات شهید مطهری، پس از استقلال کامل، این طرح را به صورت مجازی برگزار می کند که بعلت همین مجازی بودن، مراحل دوم و سوم در آن منتفی می باشد و تنها باید از طریق سایت پیگیری و مقرری های هفتگی مطالعه شوند. به همین منظور سایتی که هم اکنون در آن حضور دارید، به قابلیت هایی برای برگزاری دوره مجهز می باشد. شایان ذکر است بسیاری از اندیشه جویان بعلت کمبود وقت برای حضور در مباحثه و کلاس، از این طرح استقبال کرده اند. در حالت مجازی، محدودیت زمانی و مکانی از بین می رود. در هر زمان، هر فردی بخواهد از هر نقطه دنیا می تواند از مزایای طرح بهره مند شود و فقط کافی است در سایت بعنوان کاربر ثبت نام کرده باشد. طبعا این طرح بعلت فقدان پشتیبانی مالی، از اعطای مدرک و جوایز در طرح ها معذور است. خب طبعا هدف طرح مطالعاتی هم این نبوده است، بلکه کسانی هم که در سایت ثبت نام می کنند، بیشتر با هدف علاقه مندی به فراگیری آموزه های اسلام راستین، به این جمع می پیوندند. ما سوابق افراد جهت شرکت در دوره ها و آزمون ها را جمع آوری می کنیم و در مواقع لزوم آنها را در اختیار افراد خواهیم گذاشت تا شاید در برهه هایی از زندگی از مزایای آن بهره مند گردند. در هر صورت رسالت ما، ترویج افکار و اندیشه های اسلام راستین با محوریت آثار شهید مطهر است که به نظر ما یکی از راه های مهم نجات از نادانی ها و انحرافات فکری، فردی، خانوادگی و اجتماعی می باشد.

ما را در این طرح خداپسندانه یاری کنید.

آدرس وبگاه مرکز:

www.shms.ir

 

به ما بپیوندید!

منتظر حضور گرمتان هستیم

با سپاس

پست الکترونیک: camotahhar@gmail.ir

پیوند یکتا برای این مقاله: http://shms.ir/%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87-%d9%85%d8%b7%d9%87%d8%b1/

دیدگاهتان را بنویسید