«

»

چاپ این نوشته

ملاحظات و حواشی جلسه مرکز ۲۳/۸/۹۷ پیرامون بحث آزادی

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب آزادی معنوی- صص ۹-۱۳

آزادی

  •    آزادی اجتماعی
  •    آزادی معنوی

(آزادی فردی؟)

واژه مولا:

  • معنای لغوی: ریشه ولی به معنی قرب و دنو در اصل
  • معنای اصطلاحی: ۱- هم به آقا و هم به غلام اطلاق می شود ۲- هم به آزاد کننده (معتق) اطلاق می شود و هم به آزاد شونده (معتق)

مولوی به معنای آزاد کننده بکار برده است.

  • سوال: شهید مطهری که می گوید پیامبران برای آزادی آمده اند، برعکس اتفاقا دین چون شامل امر و نهی ها است محدودیت برای بشر ایجاد می کند و این با آزادی منافات دارد. چطور این جمله استاد صحیح است؟
  • سوال: چرا آزادی از لوازم حیات و تکامل هر موجود زنده است؟ استدلال این قضیه چیست؟ آیا بدیهی است؟

نکته: تربیت که شهید مطهری فرموده یکی از سه عامل حیات و رشد است، فقط شامل عوامل مادی رشد موجود زنده در نظر گرفته شده – البته شهید مطهری تربیت انسانی را جدا گرفته و گفته انسان هم احتیاجات تربیتی گیاه و حیوان را دارد هم یک سلسله احتیاجات دیگر

امنیت جنس مفهوم آن سلبی است. خودش چیز مادی خاصی نیست که موجود زنده نیاز داشته باشد. نبود چیزی است. امنیت یعنی مانعی برای از دست دادن آنچه داریم. حالتی است که باعث عدم از دست دادن (حفظ) آنچه می شود که عامل تربیت است.

آزادی هم یک مفهوم سلبی است یعنی نبود مانع است.

فرق امنیت و آزادی دقیقا چیست؟

امنیت از عوامل رشد حفاظت می کند. یعنی نمی گذارد غذایی که مال ماست را از ما بگیرند. اما آزادی ، با کسانی که می خواهند مانع ایجاد کنند برای رشد، ولو چیزی را از ما نگیرند، مبارزه می کند. شاید یکی از وجوه افتراق آزادی و امنیت این است که عدم آزادی بسیاری از موارد نامحسوس توسط خود فرد است . ولی نبود امنیت کاملا محسوس است. در نبود آزادی، کسی با ما برخورد خشن نمی کند مثل داخل زندان. ولی در عدم امنیت برخورد خشن می شود. در عدم آزادی، دارایی ما را به زور نمی گیرند، اما در عدم امنیت می گیرند. 

پیوند یکتا برای این مقاله: http://shms.ir/%d9%85%d9%84%d8%a7%d8%ad%d8%b8%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%ad%d9%88%d8%a7%d8%b4%db%8c-%d8%ac%d9%84%d8%b3%d9%87-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2-23-8-97-%d9%be%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%a8%d8%ad%d8%ab/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*