بجای تابع عرف بودن منطقی باشیم!

بحث قدیمی و جدید
یکی از مباحث بسیار ناب و جالبی که شهید مطهری در یکی از کتابهایشان بحث می کند بحث تکامل طبیعی انسان است.
ایشان می فرماید: غرب مدتهاست دنبال القای این تفکر به ما و به قولی جهان سومی هاست که هر چه قدیمی است یعنی کهنه و پوسیده و دموده و مربوط به نسل قبل و غیر متکامل است و دیگر به درد نمی خورد و باید دور ریخته شود و با چیزهای نو و جدید و پیشرفته و به روز تعویض گردد. چه چیزهای مادی مثل لباس و فرش و معماری و… چه چیزهای معنوی مثل فرهنگ و مرام . سنت ها و دین و اعتقادات.


اما استاد این سوال را خیلی منطقی دوباره می پرسد: آیا هرچیز مربوط به گذشته است یعنی کهنه و به درد نخور است؟
شهید مطهری می خواهد ثابت کند که اصل این صحبت کاملا غیر منطقی و غیر علمی است. اگر چه ممکن است برخی وسایل و ابزارها مثل علم دیجیتال و … جدیدش به مراتب از قدیمی اش بهتر باشد، اما ما هیچ دلیل منطقی نداریم که این موضوع قابل تعمیم به همه چیزهای مادی و معنوی است. زیرا دهها مثال نقض برای این قضیه داریم. لذا برای هر مساله ای باید جداگانه فکر کنیم و تحقیق کنیم که آیا مدل جدیش بهتر است یا قدیم آن و سپس بکارگیری کنیم.
در تفکرات مثلا دروغ گویی قدیم امر بدی تلقی می شده، امروز چطور؟ متاسفانه میگویند این اقتضایی اسث. گاهی در سیاست جدید دروغ خوب است! جوابش این است که پس ممکن است شما هم الانه دروغ بگویید این حرف را!
یا مثلا معماری قدیمی آیا لزوما از معماری سطح بالا و جدید بهتر است؟ پس چرا کتابها می نویسند در مورد استحکام و زیبایی ساختمانهای باستانی و…
آیا غذاهای قدیمی از خوراکهای جدید بدتر است…با این حالی که در آن موقع چندنوع بیماری بیشتر نبود، عمرها بیشتر بود، زادوولدها بیشتر بود. سلامتی ها بیشتر بود و… . پس احتمال اینکه غذاهای تکنیکی جدید مشکل داشته باشند هست.
پس باید تک تک بررسی کنیم نه اینکه کورکورانه قبول کنیم مساله علیه هرچه مربوط به گذشته است را.
این قضیه امروزه خیلی دز نوع رفتارها و خریدها و چیدن سبک زندگی ما تاثیر دارد. ما متاسفانه درعوض نگاه به کیفیت و اصل جنس ابتدا به قدیمی و جدیدبودن نگاه می کنیم و فکر می کنیم همه چیز عالم همواره مثل نرم افزارهای کامپیوتری آپدیت خواهد شد حال آنکه اینگونه نیست.

بر این اساس در موضوعات غرب شناسی، بحث سنت و مدرنیته را مطرح می کنند و اصطلاحا علما به دو قسم سنت گرا و مدرن گرا تقسیم می شوند. اما در حقیقت منطق اینجا زیر سوال رفته است زیرا باید در مورد معایب و مضرات هر یک از وجوه زندگی مدرن و زندگی سنتی بحث کنیم و هرکدام بهتر و مفیدتر بود برگزینیم، نه اینکه لزوما به یکی از دو اردوگاه و حزب پیوسته و کورکورانه از آن تقلید کنیم.

درباره admin

همچنین ببینید

داستانهای خاص از زندگانی استاد

مجله طوبی اردیبهشت ۱۳۸۶، شماره ۱۷ سرگذشت هایی ویژه از زندگی استاد مطهری تدریس عاشقانه حجت الاسلام سیدمحمدباقر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هجده =