آزادی زبان جدید صحبت با دنیا

به نظر شما چرا استاد مطهری به دین و حکومت دینی از باب آزادی وارد میشوند؟
یکی از جدید ترین و بدیع ترین جنبه های ورود به مبحث دین و ضرورت آن، بحث آزادی است که تا همین امروز کمتر کسی توانسته از این باب وارد بحث شود.
در واقع استاد مطهری از علل مهم نزول دین و شریعت های آسمانی را « آزادی » بیان میکند و دلایل این حرف را از دل خود متون دینی استخراج می‌کند. و لا یتخذ بعضنا بعضا اربابا من دون الله/ و یضع عنهم اصرهم و الاغلال التی کانت علیهم.
استاد مطهری در واقع با زبان امروز دنیا با ما در حال حرف زدن است. آزادی خواسته مردم دنیای مدرن و جدید است و استاد میخواهد بگوید این خواسته به حق را فقط و فقط دین است که می‌تواند برآورده کنند. بازگشت به اصول صحیح دینی را رمز رسیدن به آزادی بورسیهمیدانند. نه مکاتبی که امروزه فقط شعار آزادی می‌دهند اما در واقع آزادی به انسان نمی‌دهند بلکه او را اسیر تر میکند.
اگر کسی از ما در مورد فلسفه تشکیل حکومت اسلامی و یا جمهوری اسلامی سوال کند، هنوز هیچ کس نتوانسته بطور کامل از دریچه آزادی وارد شود و مخاطب را توجیه و راضی کند. جالب آنکه جزو شعار های اصلی این حکومت است. استقلال آزادی جمهوری اسلامی. اما کمتر کسی این مفهوم را قسمت اصلی در نظر گرفته و روی آن بحث کرده است.
مطمئنا شعار نظام جمهوری اسلامی فقط مربوط به زمان قبل از انقلاب و برای رهایی و براندازی حکومت شاه پهلوی نبوده است بلکه معنی آن به زمان بعد و استقرار حکومت نیز اشاره دارد.
در این شرایط اگر فردی خارجی از ما در مورد حقیقت این قسمت شعار این کشور سوال کند، ما فورا بعنوان پشتوانه تئوریک آن کتاب آزادی معنوی را به او معرفی میکنیم و میگوییم منظورمان این مفهوم از آزادی این که جدید و صحیح است.

درباره admin

همچنین ببینید

ارتباط با بی نهایت

وقتی با خدا حرف میزنیم یعنی داریم با مالک همه چیز صحبت میکنیم. مالک ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =