انبیا کاری کردند ظالمان علیه خود قیام کنند! – گفتگوهای باهم خوانی

جلسه بینش مطهر. شماره ۲. ۳۰/۵/۹۸.
مکان: مرکز فرهنگی منهاج الهدی- تعداد اعضا شرکت کننده: ۳ نفر
کتاب بینش مطهر: طراحی شده برای گوشی همراه- صص ۵۰- ۶۷- تاپایان آزادی معنوی۲

آیا داستان فردی که سنگ و طلا برای او یکی است همان کسی است که گفت تک تک اصحابی را میگویم که جهنمی است و که بهشتی؟ خیر، آن داستان فرق می کند.

معنای به سیاحت آمدن علما جالب است. شهر به شهر گشتن و استفاده کردن از علمای بزرگ

سید حسین کوه کمری از قید و بند احترام و بزرگی و تعظیم دیگران و حتی آبروی علمی خود نیز آزاد بوده که توانسته این طور علیه خودش قضاوت کند و با شاگردانش شاگرد شخص مجهول عالمی شود.

عدالت و انصاف در مسایل شخصی مثل هم است. یعنی تا عدالت نداشته باشی انصاف پیدا نمی کنی.

پستی و بلندی های معنوی انسان زیاد است. در عصر جدید حالت های معنوی کم شده است یا کوتاه و موقتی شده است. با خودش این شخص کلنجار دارد. شخصی که قبلا خوب بوده و با خودش هم درگیر است، اما گناهان انجام میدهد. مدتی محرم می آید و خوب میشود اما دوباره ول می شود. شخصی که چند هزار بار توبه شکسته باید چه بکند. که واقعا دوگانگی دارد. این شخص ناراحتی ای که دارد آیا در درگاه خدا تاثیری دارد؟ فردی که چشمش میدود دنبال حرام؟ شرایط پیرامونی کاری میکند که هر بار توبه اش میشکند و فراموش میکند. آیا توبه اش صحیح است. (یک مطلب مجزا در این زمینه خواهد آمد)

آیا این که ما می گوییم حق گرفتنی است یعنی معتقدیم که نباید حق دیگران را داد؟ خیر. شهید مطهری فقط فرموده اند که تکرار این که حق گرفتنی است باعث می شود یادمان برود حق دادنی هم هست. و تصور کنیم این که کسی حقت را به تو نمی دهد، یعنی کار خوبی می کند!

این که انبیا کاری کردند که ظالمان علیه خودشان قیام کنند یعنی چه و چه تاثیری در احقاق حق مظلومین دارد؟ به نظر می رسد انبیا اول سعی می کنند ظالمان علیه خود قیام کنند و توبه کنند و برگردند و حقوق مظلومین را بدهند اما باز شاید افرادی بمانند که به هیچ عنوان علیه خود قیام نمی کنند و بر ظلم و جور اصرار می کنند، برای همین انبیا دنبال کسب قدرت و جمع کردن عده و عده نیز رفته اند.

در بحث حجاب که گفته میشود بی حجابی به معنای ولنگاری نوعی آزادی است، اما در واقع سلب آزادی از یک جامعه خدامحور است.

یک روحانی برای زندانیان صحبت میکرد میگفت فرق ما با شما این است که جنایت شما لو رفته است ولی مال ما هنوز لو نرفته! این مثالی است برای کسانی که آزادی معنوی ندارند و دنبال آزادی اجتماعی میگردند. وقتی شرایط مهیا شود همان انسانهای شریف تبدیل میشوند به انسانهای دزد و جنایتکار!

توبه یعنی قیام انسان علیه خود و از دلایل دو جنبه ای بودن شخصیت انسان است. قیام جنبه عالی علیه دانی.

درباره admin

همچنین ببینید

بحث پیرامون مکتبی بودن (ضرورت «دین داشتن») ۱

ضرورت بحث در این موضوع چیست؟ این سوالات ذهنی است: چیست این سقف بلند ساده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نوزده =