پاسخ مسابقه تعریف آزادی

تعریف آزادی یک امر اختلافی بین خیلی از افراد جامعه است به طوری که گاهی بر اساس هر فرد فرق میکند. اما یک تعریف هست که در جامعه رواج دارد و یک تعریف نیز شهید استاد مطهری بیان می‌کند که این دو تعریف را می توان بر مبنای تعریف درست تر ، جرح و تعدیل کرد.
به صورت ساده تر شهید مطهری می فرماید: آزادی «عدم مانع برای رشد» است. در جامعه می گویند آزادی «هر کاری که دلم بخواهد بتوانم انجام دهم» است. بر اساس تعریف شهید مطهری، تعریف دوم را نیز می توان این گونه بازسازی کرد: آزادی «عدم مانع برای کار دلخواه» است. حال بر اساس تعریف شهید مطهری و این تعریف بازسازی شده، می توان گفت: وجه افتراق و تفاوت این دو تعریف ، کلمات آخر آن است. «برای رشد» و «کار دلخواه». نسبت این دو کلمه به این صورت است. کار دلخواه، دو حالت دارد: یا «برای رشد» است و یا «برای غیر رشد». البته این حالت دومی یعنی غیر رشد باز دو حالت دارد: غیر رشد شامل «بی ارتباط با رشد» و «ضد رشد» است. حال می توان نتیجه گرفت:
آزادی به معنی «عدم مانع برای کارهای دلخواه برای رشد» کاملا صحیح است و باید باشد.
آزادی به معنی «عدم مانع برای کارهای دلخواه بی ارتباط با رشد» می تواند صحیح باشد، به شرط این که با آن کارها عمر فرد اتلاف نشود و از رشد باز نماند.
آزادی به معنی «عدم مانع برای کارهای دلخواه ضد رشد» کاملا غلط است و به هیچ عنوان نباید آزاد باشد.

در این جا ما نسبت تعریف شهید مطهری را با تعریف عوامانه از آزادی، با یک عملیات ریاضی منطقی کاملا مشخص و روشن کردیم. و این جواب صحیح همان سوالی است که در کانال مرکز آمده است.

رشد

درباره admin

همچنین ببینید

شباهت یا تقسیم کار مرد و زن ۳

یک اشکال:چرا این قدر خود را زحمت بدهیم و همه علوم و فعالیت ها را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =