پیام های امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت استاد

امام خمینی (ره) هنگام شهادت استاد، یک پیام دادند، یک سخنرانی در مراسم تشییع آن استاد عزیز کردند، و سه سال پیاپی نیز ، به مناسبت سالگرد شهادت ایشان، پیام هایی می فرمودند.

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم: انّا للّه و انّا الیه راجعون‏:
اینجانب به اسلام و اولیاى عظیم الشّأن و به ملّت اسلام و خصوص ملّت مبارز ایران، ضایعه اسف انگیز شهید بزرگوار و متفکّر و فیلسوف و فقیه عالیمقام مرحوم آقاى حاج شیخ مرتضى مطهّرى قدّس سرّه را تسلیت و تبریک عرض مى‏کنم؛ تسلیت در شهادت شخصیّتى که عمر شریف و ارزنده خود را در راه اهداف مقدّس اسلام صرف کرد و با کجرویها و انحرافات مبارزه سرسختانه کرد؛ تسلیت در شهادت مردى که در اسلام شناسى و فنون مختلفه اسلام و قرآن کریم کم نظیر بود. من فرزند بسیار عزیزى را از دست داده‏ام و در سوگ او نشستم که از شخصیّتهاى بود که حاصل عمرم محسوب مى‏شد. در اسلام عزیز به شهادت این فرزند برومند و عالم جاودان ثلمه‏اى وارد شد که هیچ چیز جایگزین آن نیست. و تبریک از داشتن این شخصیّتهایى فداکار که در زندگى و پس از آن با جلوه خود نورافشانى کرده و مى‏کنند. من در تربیت چنین فرزندانى که با شعاع فروزان خود مردگان را حیات مى‏بخشند و به ظلمتها نور مى‏افشانند، به اسلام بزرگ، مربّى انسانها و به امّت اسلامى تبریک مى‏گویم. من اگر چه فرزند عزیزى که پاره تنم بود از دست دادم لکن مفتخرم که چنین فرزندان فداکارى در اسلام وجود داشت و دارد.
«مطهّرى» که در طهارت روح و قوّت ایمان و قدرت بیان کم‏نظیر بود، رفت و به ملأ اعلى پیوست، لکن بدخواهان بدانند که با رفتن او شخصیت اسلامى و علمى و فلسفى‏اش نمى‏رود.ترورها نمى‏توانند شخصیّت اسلامى مردان اسلام را ترور کنند.آنان بدانند که به خواست خداى توانا ملّت ما با رفتن اشخاص بزرگ در مبارزه علیه فساد و استبداد و استعمار مصمّم‏تر مى‏شوند. ملّت ما راه خود را یافته و در قطع ریشه‏هاى گندیده رژیم سابق و طرفداران منحوس آن از پاى نمى‏نشینند. اسلام عزیز با فداکارى و فدایى دادن عزیزان رشد نمود. برنامه اسلام از عصر وحى تاکنون بر شهادت توأم با شهامت بوده است. قتال در راه خدا و راه مستضعفین در رأس برنامه‏هاى اسلام است.(و ما لکم لا تقاتلون فى سبیل اللّه و المستضعفین من الرّجال و النّساء و الولدان).اینان که شکست و مرگ خود را لمس نموده و با این رفتار غیر انسانى مى‏خواهند انتقام بگیرند یا به خیال خام خود مجاهدین در راه اسلام را بترسانند، بدگمان کرده‏اند. از هر موى شهیدى از ما و از هر قطره خونى که به زمین مى‏ریزد انسانهاى مصمّم و مبارزى به وجود مى‏آید.
شما مگر تمام افراد ملّت شجاع را ترور کنید، و الّا ترور فرد هر چه بزرگ باشد براى اعاده چپاولگرى سودى ندارد. ملّتى که با اعتقاد به خداى بزرگ و براى احیاى اسلام به پا خاسته با این تلاشهاى مذبوحانه عقبگرد نمى‏کند. ما براى فداکارى حاضر و براى شهادت در راه خدا مهیّا هستیم.
اینجانب روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۵۸ را براى بزرگداشت شخصیّتى فداکار و مجاهد در راه اسلام و ملّت عزاى عمومى اعلام مى‏کنم و خودم در مدرسه فیضیّه روز پنجشنبه و جمعه به سوگ مى‏نشینم. از خداوند متعال براى آن فرزند عزیز اسلام رحمت و غفران و براى اسلام عزیز، عظمت و عزّت مسئلت مى‏نمایم. سلام بر شهداى راه حقّ و آزادى.
روح اللّه الموسوىّ الخمینى ۱۲/ ۲/ ۵۸
سخنرانى حضرت امام در مدرسه فیضیّه به مناسبت شهادت استاد
اعوذ باللّه من الشّیطان الرّجیم بسم اللّه الرّحمن الرّحیم‏
یکى از فرقهاى مکتب اسلام، مکتب توحید با مکتبهاى انحرافى، مکتبهاى الحادى این است که رجال این مکتب شهادت را براى خودشان فوز عظیم مى‏دانند (یا لیتنى کنت معکم فافوز فوزا عظیما)، از شهادت استقبال مى‏کنند، چون قائل هستند به اینکه ما بعد این عالم طبیعت عالمهاى بالاتر، نورانى‏تر از این عالم است. مؤمن در این عالم در زندان است و بعد از شهادت از زندان بیرون مى‏رود. این یکى از فرقهایى است که بین مکتب توحید با سایر مکتبهاست. جوانهاى ما شهادت را طالب‏اند؛ علماى متعهّد ما براى شهادت پیشقدم مى‏شوند. آنهایى که به خدا و به روز جزا اعتقاد ندارند، آنها باید از موت بترسند؛ آنها از شهادت باید بترسند. ما و شاگردان مکتب توحید از شهادت نمى‏هراسیم، نمى‏ترسیم. بیایند امتحان کنند چنانکه امتحان کردند. و یکى از نکته‏هایى که ما فوق حدیث تحقّق پیدا کرده، این است که «یؤیّد هذا الدّین برجل فاجر». با مردهاى فاجر، به اراده خدا این دین ما تأیید مى‏شود. به واسطه محمّد رضا، این مرد فاجر، خواهى نخواهى این دین تأیید شد. براى اینکه هرچه ظلم بیشتر باشد و هر چه ستمکارى بیشتر باشد، دین عدل بیشتر تأیید مى‏شود. ظالم با احکام، با اعمال ظالمانه خودش دین عدل را تأیید مى‏کند و لا یزال این طور بوده است.
فرعون با فرعونیّت و طغیانش دین موسى را تأیید مى‏کند و ابو سفیان با طغیان، دین رسول اکرم را تأیید مى‏کند و محمّد رضا با طغیان‏ و عصیان و جور و ستم، دین اسلام را تأیید مى‏کند، همان طورى که از قشر متفکّرین روحانى، دین ما تأیید مى‏شود. خداى تبارک و تعالى مى‏فرماید که از قشرهاى فاسد هم، از رجل فاجر هم، دین اسلام و دین خدا تأیید مى‏شود، و آن به همین معناست که گفتم. نه تأیید مى‏کند، تأیید مى‏شود (لا یزال یؤیّد هذا الدّین برجل فاجر).
این رجل فاجرى که خون عزیز ما را به زمین ریخت، دین خدا را تأیید کرد، یعنى خدا دین خودش را به او تأیید کرد. با ریختن خون عزیز ما انقلاب ما تأیید شد. این انقلاب باید زنده بماند؛ این نهضت باید زنده بماند، و زنده ماندنش به این خونریزیهاست. بریزید خونها را، زندگى ما دوام پیدا مى‏کند؛ بکشید ما را، ملّت ما بیدارتر مى‏شود. ما از مرگ نمى‏ترسیم و شما هم از مرگ ما صرفه ندارید.
دلیل عجز شماست که در سیاهى شب متفکّران ما را مى‏کشید؛ براى اینکه «منطق» ندارید. اگر منطق داشتید که صحبت مى‏کردید؛ لکن منطق ندارید. منطق شما ترور است؛ منطق اسلام ترور را باطل مى‏داند؛ او منطق دارد. لکن با ترور شخصیّتهاى بزرگ ما، شخصهاى بزرگ ما، اسلام ما تأیید مى‏شود. نهضت ما زنده شد؛ در تمام اقشار ایران باز زندگى از سر گرفت؛ اگر سستى و ضعفى پیدا کرده بود زنده شد. اگر نبود شهادت این مرد بزرگ و اگر این مرد بزرگ در بستر خودش مرده بود، این تأیید نمى‏شد، این موج برنمى‏خاست. الان موجى در همه دنیا، همه دنیایى که به اسلام علاقه دارند، بلند شد؛ سایر کشورها هم. برادران من! از موت نترسید:

آنکه مردن پیش چشمش تهلکه است‏*****نهى لا تلقوا بگیرد او به دست‏

مردن تهلکه نیست، مردن حیات است. آن عالم «حیات» است، این‏ عالم مرده است. از مردن نترسید و نمى‏ترسید. آنها باید بترسند که مردن را از بین رفتن مى‏دانند، هلاک و فنا مى‏دانند. چرا مسلمین از موت بترسند؟! چرا علما از موت بترسند؟! این مکتب باقى است، مکتب اسلام باقى است، این نهضت باقى است، تا این ریشه‏هاى گندیده هم زیر خاک برود، تا این ریشه‏هاى گندیده هم قطع بشود، تا این توطئه‏هاى ضعیف هم خنثى بشود.
خداوند شما را تأیید کند. خداوند برادرهاى ما را، خواهرهاى ما را تأیید کند که همه براى اسلام مفید هستید و همه نهضت را به پیش بردید.الان هم همه با هم به پیش.
و السّلام علیکم و رحمه اللّه و برکاته‏
پیام امام خمینى به مناسبت اولین سالگرد شهادت استاد
بسم اللّه الرّحمن الرّحیم‏
گرچه انقلاب اسلامى ایران به رغم بدخواهان و ماجراجویان به خواست و توفیق خداوند متعال به پیروزى رسید و نهادهاى اسلامى انقلابى یکى پس از دیگرى در ظرف تقریبا یک سال با آرامش و موفقیّت انجام گرفت، لکن بر ملّت ما و به حوزه‏هاى اسلامى و علمى خسارتهاى جبران ناپذیر به دست منافقین ضدّ انقلاب واقع شد، همچون ترور خائنانه مرحوم دانشمند و اسلام شناس عظیم الشّأن حجه الاسلام آقاى حاج شیخ مرتضى شهید مطهّرى رحمه اللّه علیه.
اینجانب نمى‏توانم در این حال، « اشاره به ایّام ناراحتى قلبى امام است » احساسات و عواطف خود را نسبت به این شخصیّت عزیز ابراز کنم. آنچه باید عرض کنم درباره او، آن است که وى خدمتهاى ارزشمندى به اسلام و علم نمود و موجب تأسف بسیار است که دست خیانتکار، این درخت ثمربخش را از حوزه‏هاى علمى و اسلامى گرفت و همگان را از ثمرات ارجمند آن محروم نمود.
مطهّرى فرزندى عزیز براى من و پشتوانه‏اى محکم براى حوزه‏هاى دینى و علمى و خدمتگزارى سودمند براى ملّت و کشور بود. خدایش رحمت کند و در جوار خدمتگزاران بزرگ اسلام جایگزین فرماید.
اکنون شنیده مى‏شود که مخالفین اسلام و گروههاى ضدّ انقلاب در صدد هستند که با تبلیغات اسلام شکن خود دست جوانان عزیز دانشگاهى ما را از استفاده از کتب این استاد فقید کوتاه کنند. من به دانشجویان و طبقه روشنفکران متعهّد توصیه مى‏کنم که کتابهاى این استاد عزیز را نگذارند با دسیسه‏هاى غیر اسلامى فراموش شود. از خداوند متعال توفیق همگان را خواهانم.
و السّلام على عباد اللّه الصّالحین‏ روح اللّه الموسوىّ الخمینى‏ ۳۰/ ۱/ ۱۳۵۹
پیام امام خمینى به مناسبت دوّمین سالگرد شهادت استاد
بسم اللّه الرّحمن الرّحیم‏
سالروز شهادت شهیدى مطّهر است که در عمر کوتاه خود اثرات جاویدى به یادگار گذاشت که پرتوى از وجدان بیدار و روح سرشار از عشق به مکتب بود. او با قلمى روان و فکرى توانا در تحلیل مسائل اسلامى و توضیح حقایق فلسفى با زبان مردم و بى‏قلق و اضطراب به تعلیم و تربیت جامعه پرداخت. آثار قلم و زبان او بى‏استثناء آموزنده و روانبخش است و مواعظ و نصایح او که از قلبى سرشار از ایمان و عقیدت نشأت مى‏گرفت، براى عارف و عامى سودمند و فرحزاست.
امید آن بود که از این درخت پرثمر، میوه‏هاى علم و ایمان بیش از آنچه بجا مانده، چیده شود و دانشمندانى پربها تسلیم جامعه گردد.
مع الاسف دست جنایتکاران مهلت نداد و جوانان عزیز ما را از ثمره طیّبه این درخت برومند محروم نمود، و خداى را شکر که آنچه از این استاد شهید باقى است با محتواى غنى خود مربّى و معلّم است.
مرحوم شهید استاد مطهّرى به ابدیّت پیوست؛ خدایش با رحمت خود با موالیانش محشور فرماید.
روح اللّه الموسوىّ الخمینى‏ ۹/ ۲/ ۱۳۶۰
بیانات امام خمینى به مناسبت سوّمین سالگرد شهادت استاد
… و چون روز منطبق است با سالروز وفات مرحوم مطهّرى رحمه اللّه، من باید یک کلمه هم از آن به شما عرض کنم. مرحوم آقاى مطهّرى یک فرد بود، جنبه‏هاى مختلف در او جمع شده بود، و خدمتى که به نسل جوان و دیگران مرحوم مطهّرى کرده است، کم کسى کرده است.
آثارى که از او هست، بى‏استثناء همه آثارش خوب است و من کس دیگرى را سراغ ندارم که بتوانم بگویم بى‏استثناء آثارش خوب است.
ایشان بى‏استثناء آثارش خوب است، انسانساز است، براى کشور خدمت کرده، در آن حال خفقان خدمتهاى بزرگ کرده است این مرد عالیقدر.
خداوند به حقّ رسول اکرم او را با رسول اکرم محشور بفرماید …

درباره admin

همچنین ببینید

شباهت یا تقسیم کار مرد و زن ۳

یک اشکال:چرا این قدر خود را زحمت بدهیم و همه علوم و فعالیت ها را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =