تجربه لذت های جدید

انسان لذت طلب متحیر

یکی از مهم ترین مسائل غرب در سیاست فرهنگی خود برای جامعه داخلی و نیز جهان، اختراع و ساخت لذت های جدید و ابزارهای این لذت ها است. چون معمولا انسانهای دنیا که همواره در زندگی با الم ها و رنج و دردها و کمبودها و مشکلات فراوانی روبرو می شوند، معمولا برای جبران آنها دنبال راه های لذت بردن جدید و یا به نوعی افزایش لذات خود تا حد خارج شدن لحظاتی از دنیا هستند. لذا به غرب که روی آن کار کرده، پناه می آورند و خود را در آغوش غرب رها می کنند. اگر دقت کنید تمام لذاتی که غرب امروزه درست می کند و سعی دارد چیزهای جدیدی نیز به این عرصه وارد کند، با همین هدف هستند. در اینجا سعی می کنیم تعدادی از این تلاش های زیاد غرب را برای ازدیاد لذت در انسان امروزی بر شماریم.

 •  ساخت فیلم های خیره کننده از سینماییَ، انیمیشن، مستهجن، و…. که هر کدام خصوصا فیلم مستهجن، برای خود یک صنعت هیولایی و بزرگ دارد و دنیا را به کام خود فرو می برد. ابزار پخش اینها که سینماهای سه بعدی و باکیفیت و تلویزیون های دارای گرافیک بالا و …. است. رشد بیش از پیش قوه تخیل و رسانه های تخیلی و همه کارهایی که انسان تصور می کند بتواند انجام دهد در فیلم ها نمایش داده می شود. همه برای لذت و فان.
 •  ساخت بازی های جدید رایانه ای و بیرون دادن ورژن های مختلف هر ساله و هر ماهه از آن، تولید تکنولوژی های سرگرم کننده زیاد از قبیل کنسول های بازی و دستگاه های افزایش واقعی کردن آن از قبیل تفنگ های دیجیتال، ماشین ها و سه بعدی کردن ها …. که بسیار زیادند. همه برای لذائذ متنوع
 • ساخت شبکه های اجتماعی در گوشی های موبایل بسیار پیشرفته و پرسرعت که دست افراد را کاملا پر کرده و وقت آنها را به خود اختصاص داده است که شاید بتوان گفت ۸۰ درصد آن برای سرگرمی استفاده می شود از نصب انواع اپلیکیشن ها و بازیها و فیلم ها و سریال ها و کلیپ های سرگرم کننده و هیجان آور و …. و مردمی که دوست دارند همیشه و در همه لحظات، وسیله لذاتشان (موبایلشان) همراهشان باشد و بیشترین لذت ها را تجربه کنند!
 • خالی بندی به هدف خفن بودن، خراب کاری و فیلم برداری از آن، جک، مسخره کردن چیزهای جدی، ساخت انواع داستان ها و رمان های تخیلی که به فیلم هم کشیده می شود، عکس گرفتن از ریزترین چیزها تا بزرگترین آنها، عجیب و در دید بودن،…. همه اینها در صنعت سرگرمی یا همان اینترتینمنت برای فان و خوشگذارانی و لذت استفاده می شود.
 • صنعت موسیقی، آهنگ، رقص، پایکوبی، دیسکوها و جشن های بترکان، سلبریتی ها و همان ستاره های سینما که بیوگرافی تنهای آنها بخش زیادی از سرگرمی ها و لذت های مردم را تشکیل می دهند. انواع بیخودی ها با آهنگ های هوی متال و راک و همان چیزهایی که جوانان با صدای بلند در گوش خود با آی پد خود گوش می دهند که به اصطلاح بترکانند و لذت ببرند.
 • صنعت شراب، عرق، خوردنی های مست کننده و قرص های روان گردان و خیلی گیج کننده، به همراه کارهایی که در بالا ذکر شد می تواند بخشی از لذت و بی عقلی انسان امروز رابرایش فراهم کند تا لحظاتی عشق و حال کند!
 • صنعت هیجان، کارهای خیلی عجیب و سخت و بازی کردن با جان خود در چیزهایی شبیه ورزش، مثل پارکور، پریدن از ارتفاعات خیلی بلند و از هواپیما، بلندی های کوه ها و صخره ها، رفتن به اعماق اقیانوس ها و آن چیزی که در غرب به آن ادونچر یا همان ماجراجویی می گویند. سفر به جاهایی که هیچ کس نرفته و اعماق جنگل ها و نزد حیوانات وحشی و درنده! همه اینها با قصد لذت بردن انجام می شود.
 • تشویق به خودزنی، دیگرزنی، تیپ ها و مدهای عجیب و غریب استفاده کردن و خاص شدن، روابط چندضلعی جنسی و غیرجنسی، همجنس بازی، حیوان بازی، حس تمرد و عصیان و دروغ پنداشتن همه چیزهایی که سنتی هستند، شیطانی بودن، جدید بودن، سکسی بودن، بد بودن، شرور بودن، از شیاطین و اشباح و اجنه و ارواح کمک گرفتن برای کسب قدرت و نابودی دیگران، و … همه روحیات و کارهایی است که غرب طراحی می کند برای فان، لذت، تنوع و دیوانه شدن!
 • صنعت خوردن و نوشیدن، تولید انواع مزه های جدید و به روز و ساختگی ، تولید رایحه های جدید، تخدیر و سیگار و قلیان های جدید و به روز، شکلات های عجیب و غریب، فست فود و غذاهای رنگارنگ هر روز جدید و متنوع با قاطی کردن انواع خوردنی های مختلف با هم و ساخت هزاران نوع خوردنی و نوشیدنی برای لذت بیشتر و تنوع و درآمدن از یکنواختی و حال کردن!
 • صنعت دکوراسیون، طراحی های خاص و وحشی، عجیب و جدید، مدسازی رنگ ها، طرح ها، خرج ها و تزیینات منازل و الکترونیکی کردن و لاکچری گرایی ، لباس مارک پوشیدن، کلاس گذاشتن با داشتن بهترین و گران ترین ماشین ها و گوشی ها و آپشن های زندگی، و .. همه برای لذت و فان.
 • گستره ناتمامی از وسایل زندگی جدید و هر روز با طراحی های تازه و شکل های متنوع، گستره ناتمامی از تنوع لباس اعم از رنگ، طرح، ساخت لباس های جدید و نامگذاری آنها، تلاش برای جدید بودن و خاص بودن، وسایل زینت دادن خود از قبیل آرایش برای مردان و زنان، …. فقط برای لذت و به روز بودن

و آنچه در ذهن ما نمی آید از تلاش های مستمر و شبانه روزی دستگاه تفکر غربی برای آنچه جلورفتن و لذت بردن از زندگی می نامد امروزه در جهان وجود دارد. جوان و پیر و زن و مرد هم نمی شناسد و همه را در بر می گیرد. این دستگاه به ما می گوید دنیا دو روز است و بیا خوشی و لذت ببریم و راه لذت بردن هم همین کارها و روحیاتی است که گفته شد.

خب اگر لحن ما خیلی عامیانه بود ببخشید چون می خواستیم آنچه هست را به قلم بکشیم، اما

اما ما امروز در برابر این لذت گرایی عظیم ، باید چه کنیم؟ این دستگاه هدفش لذت است و لذت آن چیزی است که مردم فورا حس می کنند. چند گزینه:

 1. آیا آنها را توصیه کنیم و خود نیز در آن وارد شویم و فقط به جنبه های حرام آن وارد نشویم؟
 2. آیا در برابر آن رویکرد منفعل داشته باشیم و کاری به آن نداشته باشیم و زندگی سنتی خود را ادامه دهیم و آن را توصیه کنیم؟
 3. آیا دستگاه جذاب دیگری وجود دارد که مردم در آن لذت های دیگری را تجربه کنند که غیراز اینها باشد و بتواند قوه لذت طلب مردم را به خود جذب کند؟
 4. آیا باید اساسا لذت طلبی را محکوم و منکوب کنیم و گرایش های انسان را به سمت آنچیزی که به آن عقلانی شدن می گوییم ببریم؟ پس تکلیف لذائذ چه می شود و سائق ها را چه کنیم؟
 5. آیا بالاتر از این همه تلاش برای تنوع و لذت و سرگرمی، چیزی دیگر هم وجود دارد که مردم به سمت آن هجوم بیاورند یا این که مردم باید این دستگاه لذت محور را حتما تجربه کنند و خود آن را تعدیل سازند؟
 6. ۶-      ……؟

بیایید کمی فکر کنیم که در چه دنیایی زندگی می کنیم؟

پی نوشت: امروزه می گویند کسی دنبال مباحثی مثل حرف های قدیمی و یا فکری عقلی شهید مطهری نیست. امروزه مردم دنبال لذت هستند و اگر این سایت و این مطالب لذت بخش باشد، مراجعه می کنند وان لا فلا!

درباره admin

همچنین ببینید

بحث پیرامون مکتبی بودن (ضرورت «دین داشتن») ۱

ضرورت بحث در این موضوع چیست؟ این سوالات ذهنی است: چیست این سقف بلند ساده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =