دوراهی انحصاری «تجرد تا آخر عمر» و «زندگی در تعدد زوجات»


لطفا به این آمار که مربوط به اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ است دقت کنید
کلیک کنید
این آمار اجمالی است و شاید تفصیل دقیق آن هم هرگز بیرون نیاید اما حاکی از یک حقیقت است. کرونا مردان را بیش از زنان میکشد! بله. چه بخواهیم و چه نخواهیم، این اتفاق دارد میافتد.

مرگ و میر کرونا


ما یک قضیه کلی در این بحث داریم: «حوادث طبیعی و غیر طبیعی، همه با هم در از دنیا رفتن مردان تاثیر بیشتری دارد تا زنان». و به همین خاطر، آمار زنان آماده به ازدواج همیشه بیشتر از مردان آماده به ازدواج است. این قضیه دلایل میدانی و واقعی خود را دارد که اینجا جای بحثش نیست.

حتی آمارهای جهانی هم به همین صورت است و منحصر در ایران نیست. به تصویر زیر دقت کنید:

آمار جهانی مرگ و میر کرونا در مردان بیش از زنان است


اشکال: ممکن است بگوئید این سنینی که مردان فوت کرده اند معمولا پیری است که همسرشان نیز پیر است و اصلا موضوع ازدواج نیستند.
پاسخ این است که اولا این آمار «میانگین» را بیان میکند و کثرت مرگ و میر مردان تسری به کل سنین فوت کرونا می یابد. یعنی در سنین جوان تر هم عموما فوت مردان بیشتر است. ثانیا کرونا فقط یک شاهد مثال است. همه حوادث عمدتا این خاصیت را دارند. حتی تصادفات جاده ای. مثلا در حوزه بیماری های طبیعی طبق نظر پزشکان، مردان از زنان ضعیف تر و نابود شونده تر هستند.
این آمارها یعنی ما به طور طبیعی، مرد برای ازدواج کمتر از زن داریم. و این شامل مردان و زنان اعم از بیوه و همسر مرده و مجرد بدوی است.
در این شرایط هیچ راه صحیح و شرعی برای این زنان پر تعداد تر از مردان، غیر از این دو راه وجود ندارد:
۱- یا با مجردی و بیوگی بسوزند و بسازند و اگر مجردند آرزوی تشکیل خانواده و داشتن فرزند خود را به قیامت ببرند، و اگر بیوه هستند آرزوی داشتن پناهگاه عاطفی برای خود و فرزندان و برطرف شدن نیازهای خود را خوابی بی تعبیر بپندارند و فکر کنند که سرنوشتشان این گونه رقم خورده است.

تجرد قطعی در زنان بیشتر است


یا ۲- وارد در یک زندگی تعدد زوجات شوند و از مزایای آن بهره ببرند و با مشکلات آن نیز سپری کنند .
اکثر افراد فورا میگویند چون زندگی چند همسری پر از ناخوشایندی و درگیری و ظلم است، همان راه اول را انتخاب میکنیم که نداشتن مال بهتر از داشتن مال بد است. تهی پای رفتن به از کفش تنگ!
در ذهن این افراد، مهم ترین عاملی که آنها را از ورود در زندگی چند همسری، با وجود مزایای آن، منع میکند، شرایط ناملایم ی است که آن زندگی دارد که باید اذعان کرد همه آن بدی ها ناشی از فرهنگ غلط اجرای چند همسری است.
پس لزوم دارد برای اینکه این عده هم به حقوق طبیعی خانوادگی خود برسند و هم ظرفیت فرزند آوری شان مغفول نماند، فرهنگ اجرا و تشکیل زندگی چندهمسری اصلاح اساسی شود. در غیر این صورت، بخواهیم یا نخواهیم، چه بپذیریم و چه نپذیریم، عده ای راه غلط «سوم» را انتخاب میکنند که دمار از جان جامعه پاک و سالم در میاورد و آن «فحشا» است.
این راه نامشروع، هم زندگی خود این افراد را خراب میکند، هم مخاطبان آنها را و هم زندگی زنانی را که به خیال خود، برای حفظ زندگی خود مرد را از ورود به تعدد زوجات منع کرده اند. طبعا متخصصین آسیب های اجتماعی، به خطر فحشا برای جامعه، اذعان و استحضار دارند. چه عواقب گسترش آن، چه آسیب های روانی و اخلاقی و اجتماعی و خانوادگی آن.
به قول استاد مطهری ره :
«در شرایطی که موجبات تعدد زوجات پیدا میشود و عدد زنان نیازمند به ازدواج از مردان نیازمند به ازدواج فزونی میگیرد، اگر حق تأهل این عده زنان به رسمیت شناخته نشود و به مردانی که واجد شرایط اخلاقی و مالی و جسمی هستند اجازه چندهمسری داده نشود، رفیقه بازی و معشوقه گیری ریشه تک همسری واقعی را میخشکاند.»
(نظام حقوق زن در اسلام ص۳۳۰)


.

درباره admin

همچنین ببینید

شباهت یا تقسیم کار مرد و زن ۲

نتیجه گیری: اگر ما بر اساس نگاه های علمی در بحث تفاوت ها، به این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =