جنایات حادثه عاشورا در شرق نظیر ندارد، ولی در غرب چرا!

شهید مطهری در سخنرانی عجیبی که در کتاب حماسه حسینی می کنه، حرف بسیار عجیبی می زنه. می گه از نظر خشونت و جنایت، حادثه عاشورا برای شرقی ها خیلی بزرگ و کم نظیره، اما غربی ها آن قدر روحیات پست جنایتکارانه دارد که من جرئت نمی کنم بگویم نظیر کربلا و یا حتی بدتر از آن توسط غربی ها اتفاق نیفتاده، احتمالا اتفاق افتاده است!

«خیال هم نمى‏کنم در دنیا چنین جنایتى پیدا بشود که تا این اندازه تنوّع داشته باشد. البته در تاریخچه جنگهاى صلیبى، جنایتهاى اروپاییها خیلى عجیب است. و اینکه جرأت نمى‏کنم که بگویم حادثه کربلا از نظر زیادى جنایت نظیر ندارد، چون توجه من یکى به جنگهاى صلیبى و جنایتهایى است که مسیحیها در آن مرتکب شدند و یکى هم به جنایتهایى است که همین اروپاییها در اندلس اسلامى مرتکب شدند که آن هم عجیب است. تاریخ اندلس مرحوم آیتى را که دانشگاه تهران چاپ کرده است بخوانید؛ کتابى است بسیار تحقیقى و آموزنده. در این کتاب نوشته است: اروپاییها به صدهزار زن و مرد و بچه اجازه دادند که هر جا مى‏خواهند بروند. بعد که اینها راه افتادند، پشیمان شدند و شاید هم از اول حقّه زدند که اجازه حرکت دادند. به هر حال تمام این صدهزار نفر را کشتند و سر بریدند.
شرقى هرگز از نظر جنایت به غربى نمى‏رسد. شما اگر در تمام تاریخ مشرق زمین بگردید، دو جنایت را حتى در دستگاه اموى پیدا نمى‏کنید: یکى آتش زدن زنده زنده و دیگر قتل عام کردن زنان، ولى در تاریخ مغرب زمین این دو نوع جنایت فراوان دیده مى‏شود. زن کشتن در تاریخ مغرب زمین یک امر شایعى است. هنوز هم باور نکنید که اینها روح انسانى داشته باشند. آنچه در ویتنام صورت مى‏گیرد ادامه روحیه جنگهاى صلیبى و جنگهاى اندلس آنهاست. این کار که چندصدهزار نفر را زنده زنده در کوره آتش بگذارند- ولو این افراد جانى هم باشند- کار مشرق زمینى نیست و از عهده مشرق زمینى چنین جنایتى برنمى آید. این کار فقط از عهده مغرب زمینى قرن بیستم برمى‏آید. این جنایت که در صحراى سینا دهها هزار سرباز را آب و نان ندهند تا از گرسنگى بمیرند براى اینکه اگر اسیر بگیرند باید به آنها نان بدهند، فقط مال غربى است. شرقى این‏جور جنایت نمى‏کند. یهودى فلسطینى صد درجه شریفتر از یهودى غربى است. اگر مردم فلسطین یهودیهاى ملى اهل همان فلسطین بودند که این جنایتها واقع نمى‏شد. این جنایتها همه مال یهودى غربى است. به هرحال من جرأت نمى‏کنم بگویم جنایتى مثل جنایت کربلا در دنیا وجود نداشته است، ولى مى‏توانم بگویم در مشرق زمین وجود نداشته است.»
مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى    ج‏۱۷    ۲۹ 

درباره admin

همچنین ببینید

بحث پیرامون مکتبی بودن (ضرورت «دین داشتن») ۱

ضرورت بحث در این موضوع چیست؟ این سوالات ذهنی است: چیست این سقف بلند ساده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =