درباره طرح مطالعاتی آثار استاد

باسمه تعالی

الف) مقدمه:

 حمد و سپاس خدای متعال را که ما را در دین و آیینی قرار داد که در کمال آن با ولایت در یافتیم که بالاترین و بهترین نعمت از آن ماست. لطف و رافت الهی را مدح می گوییم که ما را با اندیشه های پرچمداری از میدان علم و عمل، شهیدی از تبار عالمان ربانی، آندیشمندی با بینش توحیدی و با علامه ای بزرگوار، استاد شهید مرتضی مطهری (رحمه الله علیه) آشنا فرمود.امام امت (ره) در باره آن فرمود: «آثاری که از او هست بی استثنا همه ی آثارش خوب است… من کس دیگری را سراغ ندارم که بتوانم بگویم بی استثنا آثارش خوب است، …انسان ساز است. من به دانشجویان و طبقه روشنفکران متعهد توصیه می کنم که کتابهای این استاد عزیز را نگذارند با دسیسه های غیر اسلامی فراموش شود.» و زمانی که روح بلند استاد به آرامش ابدی می رسد می فرماید: «ایشان حاصل عمر من بود».

استاد مطهری

ب) چرایی و جایگاه طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری

۱- جامعیت دین و نابسامانی های جامعه: ما بنا بر به جامعیت اسلام، اعتقاد داریم که این مکتب در بردارنده پاسخ به همه نیازهای مردم است. از سوی دیگر هنگامی که به وضع کنونی جامعه اسلامی نظر می اندازیم با انواع و اقسام مشکلات و نارسایی های فکری و کارکردی مواجه می شویم. چه از لحاظ شبهات نسل جوان و نیز عملکرد ناصواب برخی منسوبین به دین، بسیاری از بی اعتمادی ها و کج روی ها را در حیطه عمل به دنبال آورده است.

۲- چالش های آموزش معارف اسلامی: مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد به طور خلاصه شامل: الف: عدم هم زبانی و سنخیت محتوا و متن با فهم و فرهنگ مخاطب ب: عدم نیازسنجی و نپرداختن به نیازهای واقعی جامعه ج: بی توجهی به اقتضائات زمان . این سه عامل باعث شده است که معارف اسلامی آموزش داده شده از عمق و ماندگاری کافی برخوردار نباشد و به دست فراموشی سپرده شود.

۳- ویژگی های آثار شهید مطهری: در این بین، آثار استاد بزرگوار، واجد ویژگی هایی است که می تواند خلا های بوجودآمده را در حوزه های اعتقادی، کلامی و معارفی پر کند. این ویژگی ها به طور خلاصه بدین قرار است: ۱- خالق یک نظام فکری واحد و ارائه دهنده چارچوب مشخصی از اندیشه اسلامی است. ۲- پاسخگوی نیازهای و پرسش های جامعه امروز و فردای ماست ۳- ایمان و تعبد را در عین عقلانیت توامان دارد ۳- استقلال فکری، تجلی شجاعت علمی و ایمان و حماسه دینداری در صحنه عمل و نظر در آثار ایشان هویدا است. ۴- معتمدان دینی توصیه های اکید و مکرر بر مطالعه و غور در آثار شهید مطهری را دارند. ۵- مبنای فکری انقلاب و پایه گذار عقیدتی نظام جمهوری اسلامی تفکرات ایشان است. ۶- تنها راه نجات و پیشرفت جامعه اسلامی غنای اندیشه عموم مردم و بهم ریختگی و اضمحلال جبهه متحد جهل و نفاق، غرب زدگی و تحجر، از آثار علمی ایشان است. ۷- زمینه سازی برای ادامه مطالعات برای درک و دستیابی به اسلام ناب محمدی (ص) (که از مهم ترین تاکیدات امام راحل عظیم الشان بود) می باشد.

ج) اهداف طرح:

  1. ایجاد نظام فکری و بسترسازی اولیه اعتقادی بر مبنای تعالیم الهی و اسلام ناب محمدی (ص)
  2. ارائه الگویی از جامعیت تعالیم اسلامی در مواجهه با افراط و تفریط های ویرانگر در حیطه های شناختی، گرایشی و رفتاری با پردازش اهداف مختلف سیره شهید مطهری
  3. ارتقای سطح ایمان و تعبد جامعه با تبیین عاقلانه و عالمانه مبانی دینی
  4. کادر و نیروسازی علمی-دینی و تربیت مربی بینش مطهر
  5. تقویت استقلال فکری اسلامی و افزایش توان تفکری، نقادی
  6. عمل به توصیه های اکید حضرت امام، ولی معظم فقیه، و دیگر عالمان ربانی در حفظ و صیانت و گسترش آثار شهید مطهری
  7. زمینه سازی مناسب برای ورود موثر به مباحث و نظرا دیگر اندیشمندان اسلامی
  8. پیگیری طرح ها و موضوعات پژوهشی و تحقیقی مرتبط با آثار این بزرگوار
  9. ارتباط با دیگر مراکز علمی، فرهنگی، مرتبط جهت انتقال تجربه و استفاده از دستاوردهای آنها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =