درباره طرح اندیشه مطهر

 باسمه تعالی

این مطلب صرفا در مورد طرح خاص و ویژه مطالعاتی سایت مرکز بیان شده و در مورد ضرورت ها و اهداف و علل مطالعه کتب شهید مطهری به این نوشته و سایر نوشته ها حول چرایی مطالعه کتب شهید مطهری ره مراجعه نمایید.

با توجه به اینکه این سایت از ابتدا برای یکی از کانون های ترویج اندیشه های شهید مطهری (به نام کانون اندیشه مطهر) شکل گرفت و سپس از آن منفک و به صورت مستقل کار خود را ادامه داد، طرح اندیشه مطهر به صورت حضوری برای اندیشه جویان آن کانون، به اجرا در می آمد. لذا موارد عنوان شده در ذیل، شامل طرح حضوری می باشد و در طرح غیرحضوری، که بصورت مجازی انجام می گردد، محدودیت زمانی و مکانی برداشته می گردد. آنچه ما در قسمت حضوری این طرح برنامه ریزی و اجرا می کردیم به این شرح بوده است:

سوال: طرح اندیشه مطهر مربوط به کانون اندیشه مطهر، چیست و چه قسمت هایی دارد؟

این طرح، بعنوان طرح اصلی مطالعاتی بلند مدت کانون اندیشه مطهر، در سطح یک به اجرا در می آمد که شامل ۶ مورد زیر بود:

    ۱- مقرری های دقیق مطالعه هفتگی

در این طرح بر اساس سیر مطالعاتی، مقرری های مطالعه و مباحثه بصورت صفحه ای مشخص شده است. این سیر، به صورت موضوعی از بحث آزادی معنوی شروع و به مباحث پیچیده تر وارد می شود. هر اندیشه جو، پس از ثبت نام ملزم است میزان صفحات مشخص شده را مطالعه کرده، و از آن نکته برداری کند. عزیزان می توانند لیست مقرری ها را از اینجا دانلود فرمایند.

    ۲- مباحثات زمان بندی شده

هر اندیشه جوی شرکت کننده در طرح، ملزم است متناظر با هر مقرری، در جلسه مباحثه ای شرکت کند. هدف از این کار، تفکر و تعمق در مطالب مطالعه شده و تونایی اظهار نظر و بحث منطقی با زمینه اسلامی و نیز طرح شبهات جدید است. این مباحثات به صورت هفتگی، در دانشگاه برگزار می گردد و شخصی کارآمد به عنوان سرگروه مدیریت جلسه را به عهده می گیرد. هر گروه ۶ یا ۷ نفر می باشد که زمان آن اطلاع رسانی شده و اعضا در مکان مناسب گرد هم جمع می آیند. در این جلسات حضور و غیاب انجام و سوالات و شبهاتی که پاسخ داده شده یا بدون جواب مانده است به کانون منعکس خواهد شد.

    ۳- کلاس های رفع اشکال

بنا به مقتضیات، هر چند هفته، یک کلاس رفع اشکال برگزار می گردد و استادی دعوت شده و مشکلات و سوالات اعضای جلسات را پاسخ می دهد. حضور در این جلسات نیز الزامی بوده و جزء سابقه افراد محسوب می شود.

    ۴- بهره گیری از فایلهای صوتی و متنی

اندیشه جویان در این طرح علاوه بر مطالعه ای که می کنند و نکته ها و یادداشت هایی که برای کانون ارسال می نمایند، تا جایی که امکان دارد از فایل های صوتی سخنرانی های استاد نیز بهره می برند. اهمیت درک لحن استاد در سخنرانی ها و بیانات و نکاتی که از آنها استخراج می شود، بعنوان یک فعالیت تکمیلی مهم تلقی می گردد. نرم افزارهای مرتبط نیز در این زمینه مفیدند.

    ۵- پشتیبانی مجازی و اینترنتی

علاوه بر فعالیت های گفته شده، از فضای مجازی نیز بهره گرفته می شود و مباحثات و سوالات و شبهه ها در آن قسمت مطرح و به بحث گذارده خواهد شد. نتابج مباحثات به صورت پاسخ به پرسش ها در سایت قرار می گیرد. همچنین صوت و متن هر مقرری در آن مکان قرار داده می شود.

    ۶- آزمون های منظم و اعطای مدرک

در انتهای هر چند مقرری، با توجه به سیر مطالعاتی، امتحان صورت خواهد گرفت و در کارنامه اندیشه مطهر ثبت خواهد گشت. در انتهای سطح نیز، آزمون پایانی خواهد بود که موفقیت در آن، شرط قبولی در سطح اول و شروع سطح دوم طرح و نیز دریافت مدرک سطح یک می باشد. اعتبار مدرک اعطایی کانون اندیشه مطهر، وابسته به دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز است. قابل ذکر است امتحان های کانون به صورت آنلاین برگزار می شود و اندیشه جو برای شرکت در آنها نیاز به ثبت نام در سایت نیز دارد.”

665

این طرح با این تراکت تبلیغاتی برای مدتی در فاصله بین سالهای ۹۰ تا ۹۱ در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز به اجرا در آمد. سپس مجموعه از نهاد منفک گشت به عنوان «مرکز مطالعات شهید مطهری» ادامه فعالیت داد.

سوال۲: طرح نوین اندیشه مطهر مربوط به مرکز مطالعات شهید مطهری چیست و چه مراحلی دارد؟

طرح نوین اندیشه مطهر، بعد از آن دستخوش تغییراتی شد و از شش مرحله به چهار مرحله رسید. این طرح نوین به این صورت است که ابتدا باید یک گروه حداکثر ۴ نفره توسط یکی از دانش آموخته های آثار شهید مطهری، تشکیل شود (که به آن گروه باهم خوانی می گویند)، سپس تمامی افراد در این سایت ثبت نام می کنند و سیر مطالعاتی را دانلود می نمایند. یک نفر که قابلیت نوشتن رایانه ای قوی تری از بقیه دارد ، بعنوان دبیر جلسه باهم خوانی انتخاب می گردد. هر هفته ۴ نفر در یک ساعت مشخص در یک مکان مشخص قرار می گذارند که جلسه باهم خوانی را انجام دهند.

اصلی ترین قسمت این طرح نوین، برگزاری جلسه باهم خوانی به نحو مطلوب است. همه اعضا باید متن را بصورت ترجیحا یارانه ای (و یا کتاب چاپی) بیاورند و از روی آن نگاه کنند و یک نفر بلند متن را از همان جایی که در مقرری هفته مشخص شده بخواند. همه اعضا باید سعی کنند که این متن را با هم بفهمند. دبیر جلسه باید همواره آماده نوشتن مطالب احیانا مطروحه (هامش) باشد. هر کدام از اعضا که در هر قسمت متن، سوالی، نکته ای، انتقادی، پیشنهادی و …. به ذهنش رسید باید دست بلند کند، خواننده، قطع کند و سوال وی پرسیده شود. سوال یا نکته توسط کاتب خیلی دقیق و با جمله بندی قابل فهم، تایپ می شود. به تدریج که خواندن به جلو می رود، نکات باز و واضح می شود و موارد مبهم و انتقاد و سوالی هم که حل نشود، برای جلسات بعدی، اعضا روی آن فکر می کنند و پاسخ هایی را فراهم می کنند. همه مطالب هم در یک پایگاه اطلاع رسانی (که در اینجا خود سایت مرکز است) ثبت و ضبط می گردد. معمولا در هر جلسه، از درون دل هامش ها، یعنی همان نکات و سوالات و …، کارهای علمی یا تحقیقی یا رسانه ای یا مطالب مفیدی در می آید که در صورت تمایل اعضا می توانند روی آنها کارکنند و تبدیل به مطالب جدیدی برای قرار دادن در پایگاه نمایند.

نکته: معمولا در هر جلسه فرصت کامل پیدا نمی شود که متن مقرری کامل خوانده شود، لذا اعضا باید برای تکمیل مقرری ، ادامه آن را بصورت شخصی مطالعه کنند یا اگر وقت وسیع دارند، یک جلسه دیگر تشکیل دهند و مطلب را تمام کنند. اما علاقه مندانی که قصد ندارند مقرری ها را بصورت هفتگی جلو بروند و زمان و طولانی شدن دوره برایشان اهمیت ندارد، هر هفته از ادامه مقرری قبل شروع به باهم خوانی نمایند. (که اکنون هیئت علمی مرکز مطالعات، در حال جلو رفتن چنین دوره ای است)

هر زمان کتابی به اتمام رسید، اعضای گروه برای این که خود را محک بزنند، به سایت مراجعه می کنند و در آزمون تستی و آنلاین آن کتاب شرکت می نمایند و نتایج و نمرات خود را مشاهده می نمایند.

سوال۳: طرح مجازی اندیشه مطهر، چیست و چه قسمت هایی دارد؟

مرکز مطالعات شهید مطهری، قصد دارد به صورت مجازی نیز این طرح را برگزار کند که البته نیاز به فراهم شدن زیرساخت های ارتباطی برای برگزاری جلسه برخط دارد. بعلت همین مجازی بودن، مراحل حضوری در آن منتفی می باشد و تنها باید از طریق سایت پیگیری و مقرری های هفتگی مطالعه شوند. به همین منظور سایتی که هم اکنون در آن حضور دارید، باید به قابلیت هایی برای برگزاری دوره مجهز شود. شایان ذکر است بسیاری از اندیشه جویان بعلت کمبود وقت برای حضور فیزیکی در مباحثه و کلاس، از این طرح استقبال کرده اند. در حالت مجازی، محدودیت زمانی و مکانی از بین می رود. در هر زمان، هر فردی بخواهد از هر نقطه دنیا می تواند از مزایای طرح بهره مند شود و فقط کافی است در سایت بعنوان کاربر ثبت نام کرده باشد.

کسانی  که طرح را شروع و در سایت ثبت نام می کنند، بیشتر با هدف علاقه مندی به فراگیری آموزه های اسلام راستین، به این جمع می پیوندند. در اجرای طرح ها، ما سوابق افراد جهت شرکت در دوره ها و آزمون ها را جمع آوری می کنیم و در مواقع لزوم آنها را در اختیار افراد خواهیم گذاشت تا شاید در برهه هایی از زندگی از مزایای آن بهره مند گردند.

در هر صورت رسالت ما، ترویج افکار و اندیشه های اسلام راستین با محوریت آثار شهید مطهر است که به نظر ما یکی از راه های مهم نجات از نادانی ها و انحرافات فکری، فردی، خانوادگی و اجتماعی می باشد.

ما را در این طرح خداپسندانه یاری کنید.

آدرس وبگاه مرکز:

www.shms.ir

 

به ما بپیوندید!

منتظر حضور گرمتان هستیم

با سپاس

پست الکترونیک: camotahhar@gmail.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =